Koguduste vara

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku
Harju-Jaani Ristija Johannese Kogudus

Koguduse ja kiriku suurimaks varaks on Jumala ilmutus s�nas ning sakramendis ja inimesed, kes seda ilmutust oma s�dames kannavad, tunnistuseks ka teistele.
“See aare on meil aga saviastjates, et v�rratult suur v�gi oleks Jumala oma ja ei midagi meist.” (2Kr 4,7) See t�hendab, et k�ik ajalikud ja k�ega katsutavad vormid Jumala v�e ja vaimu �mber on �ige v�hev��rtuslikud ja haprad. Saviastjal puudub omaette v��rtus, saviastjat v��rtustab vaid tema sisu ja v�ime seda sisu kanda.

Ometi on sisu kandmiseks astjat tarvis. Jumala armu, Tema s�na ja sakramenti vahendab meile siin ajalikus elus n�htav ja k�ega katsutav Kirik, meie �ed ja vennad Kristuses.
Palamuse kogudus, niisamuti kui iga teinegi kogudus, teeb oma t��d vaid annetustest saadud tulude toel. Ka kinnisvara v�i mistahes muu vara, mis kogudusele kuulub, on soetatud annetuste kaudu. Omavalitsusel ega riigil ei ole mingit kohustust koguduse t��d toetada, samas on aeg-ajalt leitud koguduse t��s toetust v��rivat ja m�neski omavalitsuses saab kogudus eelarvest tegevustoetust v�rdsetel alustel seltside ja �hingutega.

Riigilt on Palamuse kogudus saanud viimastel aastak�mnetel abi kiriku katuse vahetamiseks ja altarimaalide ning kujude renoveerimiseks, kuna need on kogu rahvale v��rtuslikuks varaks tunnistatud.
Palamuse vald ei ole paraku viimastel aastatel koguduse t��s toetust v��rivat leidnud.�Pigem toetab kogudus omavalitsust sellega, et niidab ja koristab lehti Palamuse asulakeskuse pargist. Valla makstav tasu pargi kasutamise eest mitmesuguste ettev�tmiste raames kattis 2010.a�sellest kulust umbkaudu poole.
Palamuse vald on enda hooleks v�tnud heakorra ja matmise korraldamise kogudusele tagastatud kalmistul – eks sinna kalmistule maetakse ju k�iki usutunnistusele vaatamata. Koguduse t�� toetamiseks v�iks seda pidada sama palju, kui arstiabi, sotsiaalhoolekande v�i koolit�� korraldamist – kui riik ja omavalitsus seda maksumaksjailt kogutud rahadega ei teeks, siis peaks kogudus need t��d uuesti enese peale v�tma.

Eks k�igile meeldivad kaunis kirik ja kiriku park ning rahvamaja soojad ruumid. Aga k�ige selle �lalpidamine v�tab omajagu raha. N�iteks rahvamajas asuvate ruumide k�tte, elektri ja muu taolise eest maksis kogudus vallale 2010.a igal n�dalal keskmiselt 1100 krooni. Ka kiriku temperatuuri hoidmine soojakraadide poolel ei ole sugugi odav. Aga need on k�igest kinnisvara hooldamise kulud, sisuline t�� ja selle kulud on ju�tegelikult olulisemadki.

Oma nimelise annetusega koguduse t�� toetamine on �ks koguduseliikme kohustusi. Inglastel on k�nek��nd, mis t�lkes k�lab: “Pane oma raha sinna, kus su s�nad on.” Meile meeldib ju m�elda, et me �ht v�i teist asja t�htsaks peame, kuid m�tlemisest �ksi on v�he – seda tuleb ka tegudega v�lja n�idata.
Kirikuvalitsus on m��ranud soovituslikuks liikmeannetuse summaks v�hemalt 1% v�ljaminekuist. Oluline on just see, et kirikule annetades ei arvestaks inimene mitte oma sissetulekuid, vaid seda, millele ta enese k�sutuses olevaid vahendeid kulutab. Koguduseliikmed on k�ik, kes on ristitud; koguduse t�iskogu liikmeteks saavad aga olla vaid need, kes on eelmise v�i jooksva aasta sees armulaual k�inud ning kulutusi tehes ka oma kogudust meeles pidanud.

R��mu ja t�nuga v�tame vastu iga annetuse koguduse t�� h��ks, ka neilt, kes meie koguduse liikmed pole, v�i ka asutustelt ja ettev�tetelt.
Kui arvate, et Palamuse kogudus ehk millegi sellisega tegeleb, mis teile oluline ja vajalik tundub, siis saate oma toetuse koguduse t��le anda kirikus v�i saata arvele:
1120162869
EELK Palamuse kogudus
Kui lisate selgitusse oma isikukoodi, siis saate annetuse summalt tuleval aastal tulumaksu tagasi (annetused ei kuulu Eesti riigis tulumaksustamisele).

From aboard:
EELK Palamuse kogudus